Mechanika typu permanentní kontakt zajišťuje základní podmínky pro zdravé sezení na kancelářské židli. Kancelářské židle s touto mechanikou mají možnost nastavení správného sklonu opěradla v kterékoliv poloze nebo po odjištění zajišťuje permanentní kontakt zad s opěradlem, čímž sedícího povzbuzuje ke správnému držení - rovnání zad.
Synchronní mechanika je typ mechaniky s vynikajicími ergonomickými vlastnostmi, u které si nastavíte sklon opěradla v určitých pozicích. Tuto mechaniku je možno nastavit do libovolné ideální polohy, která vyhovuje uživateli, popřípadě lze využívat dynamických vlastností mechaniky, kdy uživatel nemá opěradlo zaaretované, ale může se na židli pohybovat a mechanismus zajišťuje stálé kopírování opěráku se zády uživatele v synchronizované součinnosti s funkcí naklápění sedáku. Součástí většiny synchronních mechanik je šroub, pomocí kterého je možno velmi snadno nastavit tuhost pohybu mechaniky v závislosti na hmotnosti uživatele - tzv. nastavení protiváhy - jak ztěžka jde houpání u židle.
Typ mechaniky, která umožňuje nezávisle na sklonu a poloze opěráku nastavit sklon sedáku, a nezávisle na sklonu sedáku umožňuje nastavit sklon opěráku. Tato mechanika umožňuje různé nastavení ve více pozicích. Asynchronní mechaniku obyčejně snadno poznáte podle tří ovládacích pák. Jedna páka umožňuje nastavení výšky celé židle, další páčka většinou ovládá naklápění sedáku a poslední pákou se ovládá nastavení sklonu opěráku. Některé asynchronní mechaniky kromě nezávislého nastavení sklonu sedáku a opěráku umožňují i nastavení přítlaku opěráku na záda uživatele. V praxi to vypadá tak, že si lze nastavit sklon úhlu sedáku a opěrák se může pohybovat volně a kopírovat tak pohyb sedícího. Tento pohyb lze ještě redukovat pomocí šroubu nastavením síly přítlaku. Takový mechanismus je v podstatě kříženec synchronního a asynchronního mechanismu.
Houpací mechanika je jednoduchá mechanika, kterou jsou vybavena především kancelářská křesla. Drtivá většina křesel má jednoho společného jmenovatele - a to pevně spojenou sedací část s opěrákem. Není proto možné nastavit jen sklon opěráku.
Houpací mechaniky umožňují většinou jen houpání na křesle s možností nastavení tuhosti mechaniky dle hmotnosti uživatele - tedy nastavení síly protiváhy, nebo zablokování v základní sedící poloze. Nastavení síly protiváhy provedeme otáčením šroubu pod sedadlem - utahováním šroubu nastavujeme větší odpor mechaniky při houpání, a povolováním šroubu docílíme opačný účinek. Pokud máte větší hmotnost, je potřeba šroub utáhnout, aby Vám mechanika poskytla adekvátní oporu. Máte-li menší hmotnost, je naopak potřeba mechaniku povolit, aby jste se na židli vůbec mohli houpat. Některé křeslové mechaniky umožňují i aretaci ve více polohách.
Kancelářské židle, které jsou vybaveny systémem BODY-BALANCE-TEC, mají charakter tréninkového přístroje. Skutečnost, že se židle může stát současně i sportovních zařízení, zní již v prvním okamžiku jako něco neobyčejného. Využitím tohoto systému při sezení je zádové svalstvo soustavně v aktivní činnosti, trénuje se a tím je zcela automatiky zpevňováno.
Systém BODY-BALANCE-TEC se může používat pro získání tělesné zdatnosti denně, ale též i jako pouhý doplněk pro cvičení zad během celého dne, jako je např. provádění kruhů nebo opisování osmičky pánví. To vše může člověka nejen pobavit, ale zároveň ještě více přispět i k jeho zdraví. Sezení ve třech dimenzích s patentovaným systémem BODY-BALANCE-TEC – kloub židle – způsobí změnu v životě člověka. Z relativně statického a nezdravého způsobu sezení se díky tomuto systému přechází k dynamickému způsobu sezení, které nás dokáže udržet v kondici a dokonce nám i může způsobovat radost.
Pohyb při sezení způsobuje dobrou náladu, zvyšuje motivaci a tím i přispívá k podstatně lepším pracovním výsledkům.
Některé typy synchronních a asynchronních mechanik jsou vybaveny funkcí posunu sedáku. Tato funkce zajišťuje zmenšení, nebo zvětšení hloubky posedu v závislosti na individuálních tělesných proporcí různých uživatelů židle.
Židle se stavitelnými područkami umožňují především nastavení výšky područky, některé pak i podélný posuv dotykové části, kde se opírá předloktí. U vybavenějších židlí lze s opěrnou částí také otáčet v omezeném úhlu vpravo a vlevo z pohledu sedícího.
Je sofistikovanější způsob nastavení výšky opěráku, nebo výškově stavitelných područek. U kancelářských židlí nižší třídy s kloubovou mechanikou se nastavuje výška opěráku pomocí šroubu, který zabezpečí opěrák ve zvolené poloze. U systému UP-DOWN se opěrák, nebo područka nastavuje v jednotlivých krocích směrem nahoru. Pokud opěrák, nebo područka dosáhne maximálního vysunutí mechanizmus odjistí pojistku a opěrák, nebo područka se dá spustit dolů do výchozí polohy.
u většiny židlí je bederní opěrka penou součástí opěráku, některé židle jsou vybaveny bedrní opěrkou umožňující nastavení svislé (nahoru a dolů), nebo také nastavení hloubkové (dopředu proti bedrům sedícího, nebo opačně.
Nakupování
Služby