Hobby nebo Profi?
Pokud požadujete mnohostranné využití žebříku, lze doporučit zakoupení trojdílného kombinovaného žebříku, který má nejvíce funkcí a patří taky mezi nejprodávanější. Získáme tak současně 3 různé možnosti využití – štafle, výsuvný žebřík a výsuvné štafle. Dále však v nabídce najdeme žebříky výsuvné, lanové, kloubové, teleskopické, kombinace s lešením, což jsou všechno řešení, která mohou doplnit následně to, co náš první žebřík nezvládne.
Několik rad pro Váš výběr
Věnujte pozornost potřebné délce žebříku
Mnohdy si neuvědomujeme, že pokud potřebujeme pracovat ve výšce 5 metrů, stačí zakoupit žebřík od délce 4 - 4,5 metrů, protože dosáhneme cca 1 metr nad konec žebříku.
Pokud používáte žebřík jako opěrný, dodržujte vždy předepsaný úhel sklonu 75° a nestavte žebřík na mokré a mastné plochy. Při dodržování předepsaného úhlu sklonu vám pomůže předchozí tabulka, která napovídá přibližnou vzdálenost paty žebříku určité délky od stěny při úhlu opření 70-75 stupňů.
Cena a užitek!
Je dobré se v nabídce zorientovat z hlediska kvality a ceny. Co tedy sledovat, čím se řídit při správném výběru žebříku? Zvolme si jako příklad trojdílný žebřík 3x9, který patří k nejprodávanějším. Na současném trhu lze koupit tento žebřík v rozmezí od 2 000 do 5 500 kč. Rozdíl tedy činí sto procent a to jistě nebude způsobeno pouze cenovou politikou. Při odpovědi pomůže několik jednoduchých pravidel.
UKÁZKA NAŠÍ NABÍDKY JEDNODÍLNÝCH OPĚRNÝCH ŽEBŘÍKŮ
Počet příček
Je asi nejvíce sledované kriterium, je však i nejvíce zavádějícím údajem při určování užitné hodnoty žebříků. Evropská norma EN 131 povoluje vzdálenost jednotlivých příček v rozsahu 25 - 30 cm. Obecně platí, že levnější tzv. hobby žebříky a téměř vždy různé akční typy mají vzdálenost příček 25 cm a kvalitnější tzv. profi žebříky v rozmezí 28 - 30 cm. Tím lze vysvětlit paradoxní stav, že jeden žebřík 3x9 může mít délku kolem 5 metrů a tentýž typ v jiném provedení nebo od jiného výrobce 5,7 metrů nebo to, že například žebříky 3x9 a 3x10 mohou mít velice podobnou délku.
Délka žebříku nebo opěrná výška?
Vypovídá již o užitné hodnotě žebříku podstatně více, než předešlé kritérium. Označování délek u žebříků je však velice různé, proto je třeba tyto údaje pozorně prostudovat. Někteří výrobci uvádí v prospektech maximální délku vysunutého žebříku, což je ovšem údaj, který v praxi nikdy nevyužijeme, pokud zakoupený žebřík neupevníme na zeď. Správnější a k zákazníkovi korektnější způsob je uvedení tzv. opěrné výšky. Tedy délky svislé kolmice z místa do kterého žebřík dosáhne, opřeme-li jej pod úhlem cca 75 - 80 stupňů.
Toto je další vysvětlení, proč se liší rozměry udávané u typů se shodným počtem příček. Navíc i tento údaj je zavádějící tím, že některé žebříky mají delší konce žebříku tj. částí, které přesahují poslední příčku. Je-li tedy žebřík na každém konci o 10 cm delší, mohu uvést o 20 cm větší délku žebříku, ale je zřejmé, že výšku příčky na které osoba stojí, to ovlivní pouze o 10 cm.
Hmostnost žebříku
Nejvíce vypovídá o správném poměru mezi cenou a jakostí žebříku, tento údaj paradoxně najdete na těchto výrobcích jen zřídka a jen málokdy je uveden na různých reklamních prospektech. Musíme samozřejmě vyjít z předpokladu, že dnes již nenajdete na trhu ručně svařované žebříky, které byly pevnostně předimenzované. Technologie výroby žebříku je dnes velmi podobná a většina výrobců nakupuje hotové hliníkové profily u několika málo evropských výrobců hliníku. Hmotnost tedy ovlivňuje tuhost žebříku.
Pro snadnější orientaci v nabídce jsme označili všechny žebříky názvy Profi a Hobby
V každém případě platí, že každý na trh uvedený žebřík by měl splnit normu EN 131, která určuje platná bezpečnostní kritéria, která musí žebřík splňovat. Ale každá norma pracuje s určitým rozpětím povolených hodnot a dá se říct, že žebřík hobby se pohybuje na dolní ještě povolené hranici a profi žebřík uprostřed nebo v horních tolerancích. Výsledek? Když sečteme a podtrhneme všechna data.
UKÁZKA NAŠÍ NABÍDKY TELESKOPICKÝCH ŽEBŘÍKŮ
Kvalitní žebřík = Váš pocit bezpečí, jistoty a stability
To je to za co platíte stokoruny či tisíce navíc. Je to velmi podobné jako při koupi auta. Každé auto má čtyři kola, volant, brzdu, spojku a plyn, ale rozdíly mezi luxusním modelem a “lidovým vozítkem” jsou obrovské. Nejlépe to ilustruje náš poslední obrázek. Na obrázku je hobby žebřík 3x11 příček v certifikované zkušebně, kde se testují jeho vlastnosti. Tento žebřík má ve vysunutém stavu délku 7 metrů a je zatěžován hodnotou 1000 N (ekvivalent hmotnosti 100 kg).
Představte si, že budete stát na takovém žebříku, Vaše chodidla budou ve výšce 5-6 metrů a Vámi zakoupený žebřík, bude mít normou povolený průhyb ca 20 cm, který je vidět na našem obrázku?
Příslušenství pro žebříky
Závěrem lze doporučit, abyste při nákupu věnovali pozornost i pořízení případného příslušenství.
Norma DIN EN 131
Na závěr pro Váš přehled uvádíme stručný přehled požadavků na žebříky, které určuje evropská norma.
Nakupování
Služby