/Novinky a inspirace/Inspirace/Dešťová voda: Jak ji využít a uchovávat?

Dešťová voda: Jak ji využít a uchovávat?

15. 6. 2023

Chtěli byste při spotřebě vody ve vaší domácnosti, firmě nebo na zahradě ulevit nejen své peněžence, ale i přírodě? Dešťová voda představuje nevyčerpatelný zdroj, který může být využíván pro různé účely. V tomto článku se podíváme na výhody a způsoby využití dešťové vody, stejně jako na důležité aspekty jejího uchovávání.

Sběr dešťové vody

Sběr dešťové vody představuje ekologický způsob sbírání a opětovného užití dešťové vody, která by se jinak odplavila do půdy. Jak ale dešťovou vodu efektivně zachytit a uchovat na pozdější využití?
Zachycování a uchovávání dešťové vody šlo ruku v ruce již od samotného počátku zemědělství, zejména v sušších oblastech. Sběr a opětovné užívání dešťové vody je totiž jeden z nejjednodušších a efektivních způsobů, jak nejen zlepšit ekologické vlastnosti svého domova, efektivně využít přírodní zdroje, ulevit rodinnému rozpočtu, ale například také zajistit vodu i tam, kde je jí nedostatek nebo je voda silně znečištěna.

Okapové systémy a zahradní sudy na dešťovou vodu

Ideálním a nejjednodušším řešením sběru dešťové vody jsou klasické okapové systémy. Střešní okapové žlaby dešťovou vodu, stékající z vaší střechy efektivně zachytí a svedou do okapových svodů.

Pod okapové svody následně umístíte zahradní nádrž na dešťovou vodu, ve které se bude dešťová voda z okapu skladovat, dokud ji nebudete potřebovat. Ideálně velký zahradní sud s kohoutkem i víkem. Kohoutek vám usnadní vypouštění vody do konve a víko zabrání přetečení sudu při jeho naplnění a silnějším dešti.












































Náš tip: Protože litr vody váží kilo, nádrž na dešťovou vodu by měla být také poměrně robustní a umístěna na pevné základně. Obecně doporučujeme sudy na dešťovou umístit na stojany o hloubce cca 30 cm, ale zároveň méně než jeden metr na výšku.

Uchovávání dešťové vody

Správné uchovávání dešťové vody je klíčové pro její dlouhodobé využití. Pro správné uchovávání jsou důležité zejména 2 podmínky – aby byl zdroj dešťové vody v nádobě dostatečně udržována a kvalita vody byla dostatečná pro daný účel.
Mezi další faktory, které ovlivňují správné a dostatečné uchovávání dešťové vody patří následně také:

Kapacita a velikost nádrže

Při plánování sběru dešťové vody je důležité v prvním kroku vybrat vhodnou velikost nádrže. Rozhodujete-li se, kolik dešťové vody sbírat a jak velkou nádrž pořídit, doporučujeme brát zřetel zejména tyto faktory:

  • velikost střechy
  • roční srážky v dané oblasti
  • očekáváná spotřeba vody
  • přístup k vodovodní přípojce
Další faktory, které mohou ovlivnit velikost vaší nádrže na dešťovou vodu, mohou být také:
  • velikost vašeho pozemku – velká zahrada bude potřebovat více vody
  • velikost plochy pro její umístění
  • jak jste závislí na zásobování vodou (přístup k vodovodní přípojce)

Obecně ovšem platí, že pro samotný základní sběr dešťové vody vám postačí jakákoliv velká, neprůhledná, vodotěsná nádoba tmavého zbarvení, jež zabrání pronikání světla do nádrže, a tím i růstu řas.

Náš tip: Například k zavlažování zahrady doporučujeme využít zahradní sud o objemu cca 240 litrů s kohoutkem nebo připojením k zavlažovací hadici. Pokud žijete v oblasti s menším úhrnem srážek nebo svou zahradu hodně zaléváte, doporučujeme zakoupit větší nádrž na dešťovou vodu (500 litrů +).

Materiál nádrže

Materiál nádrže je důležitým faktorem pro uchovávání čisté vody. Vhodné materiály zahrnují polyethylen, beton nebo sklovláknitý plast. Je důležité, aby nádrže byly odolné vůči UV záření a měly vhodná víka, sítka či kryty, které minimalizují kontaminaci vody z vnějšího prostředí.

Správný odtokový systém

Správně navržený odtokový systém nejen zabraňuje přetečení nádrže, a tím i poškození základů staveb či sousední zahrady, ale umožňuje také odtok vody, která již není potřebná.

Údržba a čistění nádrže

Posledním, ale neméně důležitým faktorem pro správné uchovávání dešťové vody, je její pravidelná údržba. Ta je klíčová zejména pro udržení kvality dešťové vody. Je důležité pravidelně čistit nádrž či zahradní sud od usazenin a nečistot a kontrolovat, zda není narušena integrita nádrže.
Samotná dešťová voda je obecně čistá, ovšem když dopadne na vaši střechu může nasbírat mikroorganismy, znečišťující látky a nečistoty.  Pravidelná údržba je pak tedy nezbytná zejména v případě, že dešťovou vodu používáte pro domácí použití.

Údržba zahradní nádrže na dešťovou vodu by měla zahrnovat zejména:

  • pravidelné odkalení a čištění nádrže - odstraňování usazenin na dně nádrže
  • kontrola čistoty střechy a okapů (listí, ptačí a další zvířecí trus a jiné nečistoty)
  • pravidelná kontrola a údržba sítek a filtrů
  • kontrola stavu potrubí a kontrola prasklin a netěsností nádrže

Je také dobré nádrž pravidelně zcela vypouštět a čistit. Doporučuje se každých pět let. Interval obměny ovšem závisí na tom, jaké nečistoty se dostanou do vaší nádrže, jak často odstraňujete kal a sediment i na využívaném způsobu filtrace zahradního sudu.

Využití dešťové vody na zahradě

Dešťová voda své uplatnění nalezne následně zejména na zahradě, kde je dokonce mnohem vítanějším společníkem než-li voda z vodovodu, a to nejen z hlediska úspor. Voda z vodovodu je totiž čištěná a speciálně upravena zejména pro lidskou spotřebu.

Zavlažování zahrady a zalévání pokojových rostlin

Díky tomu, že je dešťová voda navíc také přirozeně měkká a bez chlóru najde své využití a je přirozeným řešením konkrétně při zalévání trávníků, plodin a květinových záhonů, ať už pomocí hadic, konví nebo automatických zavlažovacích systémů. Využíváním dešťové vody na zahradě navíc snižujeme tlak na vodovodní potrubí v době vysoké poptávky a nízké nabídky např. v období letního sucha.

Oplachování zeleniny i kompostování

Dešťovou vodu lze na zahradě ale využít také například pro oplachování zeleniny přímo z vaší zahrady zejména kořenové či například také pro kompostování, jelikož voda je nezbytná pro správný rozklad biologického materiálu. Sklizená dešťová voda je navíc dobrá i na kompostovaný čaj.

Voda pro domácí i hospodářská zvířata

Recyklovanou dešťovou vodu lze efektivně využít také pro napouštění jezírek, do koupaliště a pítka pro ptáky nebo jako zdroj vody do koryta pro vaše domácí a hospodářská zvířata na zahradě.

Mytí aut a zařízení

Věděli jste, že při mytí automobilu je průměrně spotřebováno cca 35 litrů, které jsou většinou brány pomocí hadice či kyblíku z vodovodu? Použití dešťové vody, ať už pomocí kbelíku či hadice za pomocí čerpadla, je ale daleko výhodnější a šetrnější k životnímu prostředí. Dešťová voda vám navíc zajistí čistější povrch bez šmouh a nechtěných skvrn.

Dešťovou vodu ale nemusíte využívat pouze k umytí auta, skvělým pomocníkem je také pro mytí zahradního nářadí, sekačky i příjezdové cesty nebo venkovních stěn domu.

Hadice, čerpadla i vysokotlaké myčky z naší nabídky:









































































Využití dešťové vody v domácnosti

Dešťová voda lze využít ale také v domácnosti , a to zejména pro účely, které nevyžadují pitnou vodu. Tímto způsobem lze dosáhnout rovněž výrazné úspory vody z veřejného zásobování. Doporučujeme ovšem pečlivě zkontrolovat místní předpisy a pokyny.  Majitelé domů by měli v případě využívání dešťové vody jako doplňkového zdroje vody, také zajistit, aby se dešťová voda bez úpravy nemohla dostat do potrubí obsahující nezávadnou pitnou vodu. 

Prvním krokem by mělo být zvážení sítka a filtrace do přívodu vody (ideálně na méně než 500 mikronů). Sud s dešťovou vodou doporučujeme pro použití v domácnosti také každých 10 dní vyprázdnit, aby se zabránilo komárům používat sud s deštěm jako místo pro rozmnožování.  Systémy pro použití dešťové vody uvnitř domova proto často obsahují filtraci nebo jiné úpravy pro bezpečnost.

Splachování toalety

V rámci domácnosti se dešťová voda využívá nejvíce pro splachování toalety, jež představuje jeden z největších odtoků vody. V průměru totiž splachováním spotřebujete téměř 27% celkové spotřeby vody ve vaší domácnosti. Splachování dešťovou vodou svépomoci zde nevyžaduje nic jiného než dobrou filtraci pro odstranění nečistot a částicí, které by jinak mohly například zablokovat ventily. Postačí vám pouze kbelík filtrované dešťové vody vedle toalety.

Praní prádla

Deštová voda je vhodná také při praní prádla, které představuje další výraznější odtok vody (téměř 22%). Vhodným řešením je využití dešťové vody zejména v oblastech s tvrdou vodou. Tím, že je dešťová voda přirozeně měkká navíc spotřebujete nejen méně pracího prášku (díky lepšímu rozpouštění), ale i tím, že zabraňuje tvorbě vodního kamene, prodloužíte i samotnou životnost stroje.

Čištění interiéru a úklid domácnosti

Dešťovou vodu můžete využít také pro mytí podlah, oken a dalších povrchů. Jak jsme již zmínili dříve, velkou výhodou dešťové vody je zejména to, že nezanechává šmouhy ani skvrny.

Pití a vaření

Pokud chcete dešťovou vodu pít nebo ji používat například vaření, budete ji muset ještě dodatečně chemicky upravit a vyčistit.
Ideálně například:

  • přidáním chlóru

  • pomocí velice jemné čističky

  • převařením po dobu 1 minuty

  • ošetřením UV světlem

Využití dešťové vody v objektech

V průmyslových odvětvích lze dešťovou vodu použít pro chladicí zařízení, procesní vodu, mytí a další sanitární účely.
Na stavbách lze dešťovou vodu použít k míchání betonu, výrobě cihel a potlačování prachu.

Volejte zdarma
Po-Pá 7:00 - 17:00
logo

Vybavíme Vaši firmu do 24 hodin

B2B Partner s.r.o.
Plzeňská 3070
700 30 Ostrava - Zábřeh

 

B2B Partner na biano.cz

 

© 2010 - 2025 B2B Partner s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.
Profesionální e-shop na mírushopsys