Přemýšlíte poslední dobou nad renovací, úklidem a přeorganizováním Vašeho sklepu? Již to neodkládejte a pusťte se do jeho reorganizace co nejdříve. Přinášíme Vám 9 tipů, které Vám s organizací sklepu pomohou. Potřebovat budete pouze odhodlání, čas na třídění věcí a vyřazování a v neposlední řadě také odpovídající vybavení, kterým Váš sklep vybavíte.
Sklep je nedocenitelným bonusem pro každý byt a rodinný dům. Skrývá v sobě tradiční prostor s přirozenou mírou vlhkostí, ve kterém můžete nejen skladovat potraviny a zavařeniny, ale má navíc i další různé způsoby využití.
Nejtradičnějším využitím sklepních prostor je skladování brambor, ovoce, kořenové zeleniny, zavařenin a nepotřebných věcí z domácnosti i zahrady. Sklep můžete, ale také po menší přestavbě, využít jako útulné místo, ze kterého se Vám nebude chtít odejít. Váš současný sklep tak můžete jednoduše přetvořit dle Vašich zájmů a potřeb například na vinný sklípek, fitness centrum, praktickou prádelnu, hernu s kulečníkem nebo třeba jako výtvarnou dílnu a odpočinkovou zónu pro sebe i své malé ratolesti. Využití prostoru je zkrátka pouze jen na Vás.
Při zařizování a vybavení sklepu začněte generálním úklidem. Vyhraďte si na úklid a organizaci sklepu například jeden celý víkend, kdy si ve sklepě uděláte místo pro Vaše budoucí plány. Vše nepotřebné oblečení, staré spotřebiče nebo zavařeniny, co Vám ve sklepě leží už velice dlouho ihned vyhoďte, zavezte do sběru nebo věnujte. V případě zajímavých kusů nábytku nebo starších věcí, zkuste oslovit místní sběratele nebo nabídněte v aukci na internetu. Třeba při úklidu ještě i vyděláte nějakou tu korunku navíc.
Nezapomínejte ovšem, že sklep v sobě včetně dodatečného prostoru skrývá také i již zmíněnou vlhkost a chladnější teploty. Pro efektivní využití prostoru je proto důležité zajistit zejména správnou cirkulaci a přívod čerstvého vzduchu. Zatuchlý sklep rovná se totiž tvorba plísní, a to určitě nechcete. V případě rekonstrukce sklepu na obytnou část pak nezapomínejte včetně vyšší vlhkosti také na vytápění, které by mělo být zajištěno celoročně. S ohledem na zvyšenou vlhkost by pak měly být upraveny i stěny, podlahy a zajištěna také dostatečně velká okna.
Vlhkost je ale naopak vítanou variantou zejména při skladování ovoce a zeleniny, kdy zejména u zeleniny je ideální vlhkost až nad 80% a teplota v místnosti by se měla pohybovat v rozmezí 1-5°C. Při skladování vína by pak měla být zajištěna relativní vlhkost okolo 40 až 55% i vyšší a konstantní teplota pohybující se okolo 8-13°C.
Při zařizování myslete také na stabilní a úsporné osvětlení a elektroinstalaci, která by měla být dimenzována na vlhké prostředí. Zapomeňte tak na improvizace typu prodlužovacích kabelů ležících na zemi. Osvětlení do místnosti volte závěsné či stropní, které podtrhne industrialitu prostoru. V případě sklepní dílny je vhodné volit také menší stolní lampy. Elektroinstalaci přenechte odborníkům. Nejvýhodnější variantou vedoucí k úspoře je LED osvětlení. Tón světla volte pak podle využití prostoru.
Praktickým pomocníkem nejen při úklidu, ale i při zařizování úložných prostorů pro skladování potravin a zavařenin Vám bude bytelný a snadno udržovatelný nábytek. Hlavním zástupcem, který by Vám ve sklepě určitě neměl chybět je funkční a odolný policový regál do garáže i sklepů, který si můžete seskládat, přesně jak potřebujete.
Kovové regály jsou velice odolné, snesou velkou zátěž a jen tak se nezničí. Snadná je i jejich údržba. Výhodou kovových regálů je také jejich cena a variabilita. Jednoduše si totiž můžete nastavit výšku jednotlivých polic podle sebe. Vhodnou volbou jsou zejména bezšroubové kovové regály, při jejichž montáži nemusíte využít jediný šroubek a police si jednoduše zasunutím přemístíte.
Pro obytné části sklepů, nebo v rámci zařizování domácí herny, prádelny či vinného sklípku můžete využít také dřevěné regály, které dodají místnosti na estetice a prostor také zútulní.
Policové regály FIX a CLIP můžete navíc rozšířit také o příslušenství, jako jsou regálové přihrádky, protiskluzové podložky nebo drátěné koše místo police. Příslušenství k regálům můžete vybírat dle výšky, nosnosti regálu i barvy.
Náš tip:Regály můžete pro ještě větší stabilitu přišroubovat přímo ke stěně a pro větší přehlednost označit štítky a tématicky rozdělit.
K uložení rozměrnějších věcí jako například jízdních kol, lyží a třeba i zahradních židlí můžete využít také efektivní závěsný systém STORIA, jehož lišty jednoduše připevníte na stěnu sklepu. Na lišty následně můžete zavěsit bytelné háky.Pro uložení malých věcí a drobnějšího nářadí můžete dokoupit také závěsné boxy, koše či magnetické lišty.
Pro uložení věcí do regálů doporučujeme následně využít různé obaly, boxy, krabice a bedničky, do kterých uložíte veškeré vybavení do domácnosti, sezónní oblečení i nepoužívané věci na zahradu či volný čas.
Zeleninu a ovoce pak místo boxů doporučujeme umístit spíše do neuzavřených děrovaných přepravek nebo dřevěných bedýnek. Bude tak zajištěna správná cirkulace vzduchu a nedojde k nenadálému kvašení. POZOR! U zeleniny a ovoce vždy pamatujte také na to, že nikdy nesmí být skladovány dohromady. Ovoce totiž vylučuje plyn etylén, který urychluje zrání. Jednotlivé části sklepu proto doporučujeme oddělit například přepážkou.
Do sklepa můžete z hlediska praktičnosti i pohodlí umístit také malý či větší stolek v závislosti na velikosti Vašeho prostoru. Praktický dřevěný či kovový stůl můžete využít nejen pro chvíle odpočinku, ale i jako odkládací prostor nebo místo pro Vaše tvoření. Můžete si zde například vytvořit praktickou domácí dílnu. Stůl můžete doplnit pro pohodlné sezení při práci i o dílenskou židli.
Sklep, i když je součástí domu, nezapomeňte v neposlední řadě také zabezpečit bytelnými dveřmi a kvalitním zámkem. Doporučujeme také popřemýšlet nad pojištěním sklepního vybavení.
Nakupování
Služby