/Novinky a inspirace/Inspirace/7 tipů: Jak si zařídit domácí dílnu [snadno a chytře]

7 tipů: Jak si zařídit domácí dílnu [snadno a chytře]

15. 10. 2021

Patříte mezi domácí kutily a už vás nebaví hledat nářadí různě v krabicích, kdykoliv ho zrovna potřebujete? Nebo jen cítíte, že už nastal konečně čas vytvořit si místo jen pro sebe, kde můžete popustit uzdu své kreativitě?

Uspořádání domácí dílny i její zařizování může být náročné nejen organizačně, časově ale i finančně. Přinášíme Vám proto 7 tipů: Jak si zařídit domácí dílnu snadno, chytře a bez zbytečných nákladů a jaký nábytek do dílny by vám určitě neměl chybět.

1. Začněte změřením prostoru

V prvním kroku pečlivě dopředu zvažte a přeměřte prostor, který máte k dispozici a který chcete vybavit. Ať už se jedná o garáž, místnost v domě či sklep. Vhodné je také dopředu si ujasnit k jakému účelu bude vaše domácí dílna sloužit a kolik financí můžete na její vybavení a uspořádání ze svého rozpočtu použít. Důležité je také její odhlučnění, přívod elektřiny, vody, čerstvého vzduchu i pevná podlaha.

2. Pevný stůl (ponk) je základ

Dílna bez kvalitního dílenského stolu (ponku) je jako truhlář bez dřeva. Vhodné je proto volit pracovní stůl do dílny s odolnou deskou a dostatečně velkým pracovním prostorem. Můžete samozřejmě využít i starý stůl ze stodoly, ovšem o jeho stabilitě a výdrži bychom mohli směle diskutovat. Do kvality se určitě vyplatí investovat. Zaručí vám výdrž i při velkém namáhání ještě celou řadu let.

Jakou pracovní desku ovšem zvolit?

Pracovní deska dílenského stolu by měla být alespoň 3 cm silná s nosností okolo 500 kg. Ideálním materiálem je například kov, buková spárovka nebo tvrdý masiv s voděodolnou úpravou. Pro domácí dílny jsou ideálním řešením zejména takzvané HOBBY stoly, které jsou nejen cenově dostupné, ale včetně odolné pracovní desky poskytují i dostatek zásuvek pro drobné součástky ihned po ruce.
















































































Náš tip: Pokud zařizujete domácí dílnu v garáži skvělým řešením pro Vás bude skládací dílenský stůl. Při potřebě nastavení různé výšky Vám budou zase nápomocné výškově nastavitelné stoly. Za které si ovšem trošku připlatíte. 

3. Úložný prostor a umístění nářadí

Při volbě úložného prostoru obecně platí, že nejvíce využívané nářadí byste měli mít co nejblíže vašemu pracovnímu stolu. Využít můžete přístavné skříňky a dílenské montážní vozíky, které si navíc můžete během práce různě přesouvat. Nad stolem pro uchycení drobného nářadí pak oceníte například magnetické lišty či pro větší nářadí perforované stěny. Nářadí budete mít nejen na očích, ale využijete i prostor na stěně.

Nářadí, které často nepoužíváte či nebezpečné kapaliny můžete umístit do uzamykatelných policových skříníKovové regály s vysokou nosností vám naopak budou nápomocné pro těžké nářadí. Regály můžete také doplnit o průhledné boxy, které vám zajistí nejen přehlednost vašeho nářadí, ale i jeho čistotu.




































































Náš tip: Využít můžete například i kombinaci perforované stěny se skřínkami v podobě závěsné skřínky. Vaše nářadí tak bude nejen v dosahu, ale i chráněno před prachem. Pokud máte rádi celistvá řešení zakoupit můžete celou řadu dílenského nábytku. Do domácí dílny se skvěle hodí cenově dostupná a kvalitná řada dílenského nábytku HOBBY III  i řada EXPERT

4. Kvalitní světlo Vám ulehčí práci

Při své práci, zejména ve večerních hodinách, oceníte i kvalitní umělé osvětlení. Zde si ovšem dejte pozor na zkreslení barevnosti i stíny. Nejlepším řešením je LED osvětlení v rozmězí 4500-5500 Kelvinů (tzv. neutrální denní bílá). Světelný zdroj v dílně by také měl mít vysoký stupeň IP krytí, které chrání svítidlo proti prachu a vodě. Stačit by mělo svítidlo s hodnotou IP 44. Čím je hodnota IP nižší, tím je svítidlo méně odolné.

Náš tip: Při práci s drobnými detaily vám budou skvělými pomocníky kromě centrálního světla i pracovní lampy, které můžete nejen přenášet dle potřeby, ale díky klipsům připnout na polici či regál. Užitečnými vám budou i nastavitelné rameno, otočné stínítko či například lupa.

5. Uklizený prostor – vyšší produktivita

Při uspořádání domácí dílny myslete i na úklid svého budoucího pracoviště. Díky čistému a organizovanému prostoru budete nejen více produktivní, ale lépe se Vám bude soustředit a přemýšlet. Vysoká prašnost a neorganizované uspořádání může být mnohdy navíc i nebezpečné. Vlivem prašného prostředí jste náchylnější ke vzniku alergií, a také Vám hrozí i riziko pádu či uklouznutí. Prašné prostředí neprospěje ani vašemu kvalitnímu nářadí.

Náš tip: Pomocníkem vám může být například menší kompresor, ruční vysavač či výkonný průmyslový vysavač na suché i mokré sání. Nezapomeňte také na menší utěrky a hadříky, kterými očistíte svou pracovní plochu.

6. Nezapomeňte na ochranné pomůcky

Při práci v dílně nezapomínejte ani na ochranné pomůcky, které vám poskytnou základní ochranu při nehodě či různých nebezpečných situacích a předejdou tak případnému zranění. Chybět by vám nemělo zejména základní oblečení pro práci v dílně jako jsou ochranné rukavice, brýle, monterky a pevná kvalitní obuv, která je skvělá i co se týče ergonomie práce a držení těla. Vaše záda i nohy Vám tak jednou velice poděkují.

Ovšem i mistr tesař se někdy utne. Tudíž kvalitně vybavená lékarnička popřípadě její základní výbava by Vám měla být vždy po ruce. Je totiž skvělou první pomocí. Chybět by vám neměl ale například i menší hasící přístroj.

Náš tip: Pro zajištění pohodlného a zdravotně nezávadného sezení u stolu vám skvěle poslouží i kvalitní dílenská židle či taburet. V případě práce ve stoje pak praktická pracovní rohož a podložka.

7. Myslete i na odpočinek a relax

Pamatujte, vaše dílna se stane vaší svatyní, ve které budete trávit mnoho času. Myslete tudíž i na odpočinek při rozdělané práci. Zútulněte si svou dílnu podle svého. V každé domácí dílně by neměl ovšem chybět alespoň přívod vody. Bohatě postačí i kohoutek se studenou vodou. Díky němu si můžete v dílně připravit i dobrou kávu, čaj a dopřát si při prací zaslouženou přestávku a relax. Díky přívodu elektřiny si snadno můžete zapojit do domácí dílny například i kvalitní rádio, které vydrží občasný pád, ale bude odolné i proti prachu. Hudba navíc ovlivní vaše tempo, náladu a poslouží jako kulisa.

Závěrem: Zařizování domácí dilny je dlouhodobý proces. Po čase sami zjistíte, jaké nářadí potřebujete, zda-li je potřeba doplnit úložný prostor a kde v místnosti popřípadě s čím se vám dělá lépe a kde a s čím naopak hůře. Přejeme mnoho štěstí!

Volejte zdarma
Po-Pá 7:00 - 17:00
logo

Vybavíme Vaši firmu do 24 hodin

B2B Partner s.r.o.
Plzeňská 3070
700 30 Ostrava - Zábřeh

 

B2B Partner na biano.cz

 

© 2010 - 2025 B2B Partner s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.
Profesionální e-shop na mírushopsys