/Novinky a inspirace/Užitečné rady/7 tipů: Jak balit zásilky ekologicky a levně?

7 tipů: Jak balit zásilky ekologicky a levně?

12. 10. 2023

V dnešní době se stále více lidí zaměřuje na ochranu životního prostředí a udržitelnost. Ekologické balení výrobků je skvělou příležitostí, jak nejen zákazníka ujistit, že vám záleží na životním prostředí, ale i jak snížit míru odpadu a navíc i zvýšit efektivitu a nákladovou úspornost balení vašich produktů. V článku vám přinášíme 7 tipů, jak dosáhnout ekologického a cenově dostupného balení zásilek.

1. Optimalizujte velikost obalu

Klíčem k ekologickému a zároveň cenově dostupnému balení zásilek je v první řadě minimalizace použitých materiálů. Při balení svých výrobků se proto vyhněte příliš velkým obalům, které nejen zvětší objem zásilky, ale zvýší i náklady na přepravu.
Při výběru obalu vždy zvažte velikost zboží a obal odpovídající těmto rozměrům. Volte přesné a chytré kartonové krabice na míru baleného zboží. Správná velikost krabice s co nejmenším volným prostorem zajistí nejen, že váš balíček bude vážit méně, ale ušetříte i náklady na přepravu.

17.jpg

2. Při balení využijte recyklovatelné materiály

Udržitelné obaly by měly být recyklovatelné nebo vyrobené z biologicky rozložitelných materiálů a zanechávat minimální uhlíkovou stopu. Stejně recyklovatelnými by měly být i fixační, výplňový materiál a lepící páska. Vyhněte se proto, pokud vám to specifika vašich produktů dovolí, používání plastů.

18.jpg

Pokud jde o udržitelný obal jsou papírové krabice tou správnou volbou. A to nejen z hlediska jejich dostupnosti, univerzálnosti a ceny, ale zejména minimálního dopadu na životní prostředí.
Kartonové krabice vyrobené z vlnité lepenky jsou zcela biologicky rozložitelné bez jakéhokoliv negativního vlivu na životní prostředí. Vlnitá lepenka je tvárná, lehká a přitom pevná. Navíc ji můžete recyklovat až 9x!






















































































3. Ekologické výplně – kraftový papír i staré noviny!

Pro výplně vašich balíků můžete použít například kraftový papír, kartonovou střiž, mačkaný papír nebo pro balení méně citlivého zboží třeba i akční letáky a staré noviny.

19.jpg

Pro zabalení křehkých předmětů jako je např. keramika, skleněné předměty a rámy nebo vyplnění prostoru s dobrým tlumícím účinkem doporučujeme využít šetrný vycpávkový materiál z kraftového papíru.












































Náš tip: Stroje na výrobu ekologické náplně do balíků

Díky přenosným výrobníkům a odvíječům ekologicky šetrného vycpávkového materiálu, který tvoří vysoce kvalitní alternativu k bublinkové fólii, si sami vyrobíte jen tolik materiálu, kolik právě potřebujete pro zabalení konkrétního křehkého zboží. Vytvořenou výplň následně jednoduše odřízněte na požadovanou délku, abyste co nejlépe ušetřili materiál.
Kraftový papír je vyroben z dlouhých vláken jehličnanů, jež mají vysoký stupeň pružnosti a mohou být recyklována, biologicky odbourána a chránit životní prostředí.














4. Recyklujte to, co zbylo

Zvýšené používání obalových materiálů znamená i zvýšené množství odpadu. Recyklujte do svých balíků proto i to, co zbylo. Nevyhazujte obaly, snižte své výdaje a používejte tyto obalové materiály opakovaně. Znovu použít můžete například pěnový polythylen, papírové výplně i bublinkové fólie.

20.jpg

Například i z nařezaných krabic od svých dodatelů můžete použít přesně tolik materiálu kolik potřebujete. Díky moderní strojům na balení a výrobu výplně si snadno ze starých krabic vytvoříte kvalitní výplňový materiál. K tomu vám skvěle poslouží například perforátor kartonu nebo skartovač na kartón.














5. Edukace zaměstnanců a zákazníků

Edukace zaměstnanců a zákazníků o ekologickém přístupu ve vaší firmě k balení zásilek tvoří nedílnou součást procesu. Zajistěte proto pravidelné školení zaměstnanců o správných postupech balení zásilek a významu udržitelnosti. Podnikejte také vzdělávací kroky směrem k zákazníkům. V rámci toho můžete například do balíčků vkládat sadu tipů, jak mohou vaši zákazníci obaly opětovně použít nebo jak je mají správně recyklovat.

21.jpg

6. Digitální dokumentace

Přechod k digitální dokumentaci a elektronickým účtům je nejen ekologickým krokem, ale můžete také výrazně ušetřit náklady spojené s tiskem či poštovné. Elektronické účty lze snadno odeslat e-mailem nebo zpřístupnit online, což zlepšuje efektivitu procesu a usnadňuje správu účetnictví.

22.jpg

7. Zjednodušený proces vrácení zboží

Pokud nastane situace, že se zákazník rozhodne zboží vrátit, mějte v záloze i zjednodušený proces vrácení zboží. Nejen, že tím snížíte logistické obtíže, ale zároveň minimalizujete nadbytečné obaly. Stále více společností přikládá do zásilky již rovnou i obal pro vrácení zboží, zpětný poštovní štítek pro snažší vyřízení případného vrácení.

Volejte zdarma
Po-Pá 7:00 - 17:00
logo

Vybavíme Vaši firmu do 24 hodin

B2B Partner s.r.o.
Plzeňská 3070
700 30 Ostrava - Zábřeh

 

B2B Partner na biano.cz

 

© 2010 - 2025 B2B Partner s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.
Profesionální e-shop na mírushopsys