/Novinky a inspirace/Inspirace/7 tipů: Domácí pracovna podle Feng Shui

7 tipů: Domácí pracovna podle Feng Shui

4. 3. 2024

Jak si vybavit domácí pracovnu, aby se Vám v ní dobře pracovalo, cítili jste se v ní soustředěně, a přitom v ní proudily i ty správné pozitivní energie? Pomoci Vám může například tradiční čínské umění Feng Shui. Jaké jsou jeho principy? A jak je využít při vybavování Vaší domácí pracovny?

Feng Shui

Feng Shui (neboli “feng šuej”) je tradiční čínské umění, které pomáhá nalézt harmonii mezi energií Vaší a energií proudící z jednotlivých předmětů v místnosti. Umění Feng Shui lze také tedy označovat za umění estetického uspořádání. Zabývá se působením a rozmístěním jednotlivých kusů nábytku, doplňků i místností v závislosti nejen na 5 základních elementech, ale i z hlediska jednotlivých světových stran.

1. Pořádek a neustálá organizace prostoru je základ

Základním pravidlem a stavebním kamenem učení Feng Shui v souvislosti s interiérem je zejména neustálý systematický pořádek a organizace v místnosti. Ve správě zorganizované domácí pracovně se nám zkrátka zvyšuje naše pracovní efektivita a díky tomu, že vše má své specifické místo a účel, nás při práci nic nerozptyluje. Ještě před samotným nakupováním nového nábytku se tedy doporučuje zaměřit se na roztřídění a organizaci všech stávajících dokumentů a nadbytečných věcí. Pozor si přitom ovšem dávejte na jejich důležitost a archivační lhůty.

Náš tip: Dokumenty můžete pro lepší organizaci umístit například do pořadačůorganizérů na papíry či do papírových složek. Věci, které víte, že tak často nepoužíváte a zbytečně Vám v prostoru zabírají prostor schovejte do kancelářských skříní či jednoduše z místnosti vykliďte.


























































































































2. Psací stůl a jeho umístění

Dalším důležitým prvkem domácí pracovny je stabilní pracovní stůl. Ten by měl nejen vyjadřovat Váš životní styl a vkus, ale i zapadnout do celkového interiéru místnosti a být především velice odolný. Co se týče materiálu stolu je dle učení Feng Shui nejlepší volbou zejména kvalitní přírodní dřevo.

Stůl by měl mít dále také ideálně tvar čtverce, ovšem vedle nešlápnete ani nákupem stolu hranatého nebo oválného, ikdyž ten spíše doporučujeme do jednacích místností pro více lidí. Nevhodnými jsou naopak zejména stoly tvarované do písmene L či stoly skleněné, u kterých může docházet k pocitu, že se nám nápady a projekty ztratí pod průhledným povrchem stolní desky.










































































Kam psací stůl v místnosti ideálně dále umístit?

Pokud již máte vybrán Váš ideální stůl je načase se zaměřit také na jeho umístění v prostoru, jelikož to, na co se v prostoru díváme, hraje opravdu důležitou roli při dosahování lepších výsledků.

Dle Feng Shui by tak stůl měl být umístěn v takzvané velící pozici (neboli „command position“) to znamená tak, abychom vždy seděli vždy ideálně směrem ke dveřím a měli tak přehled co se v místnosti za celý den děje. Jedině pak můžeme pracovat s čistou hlavou.

Nevítanou možností, stejně jako sezení zády ke dveřím, je i sezení naproti zdi. Pokud se tak již stane a Váš prostor Vám více možností nenabízí, umístěte si například poblíž stolu pořídit zrcadlo, díky kterému uvidíte, co se Vámi odehrává. Při stolu umístěném u zdi nikdy rozhodně nenechávejte zeď holou, obyčejnou a monotónní. Ozdobte ji například motivačními citáty, nástěnkou či tapetou s oblíbeným vzorem, které Vás nebudou rušit, ale zároveň navodí příjemnou a produktivní náladu.

3. Jak uspořádat věci na pracovním stole?

Pracovní stůl je bránou k realizaci všech Vašich vizí a plánů. Měli byste jej tak udržovat neustále čistý, obsahující na pracovní desce pouze ty věci, které denodenně používáte: například psací potřeby, kalendář, monitor či poznámky i třeba sklenici s vodou. Vše ostatní pohodlně odložte do stolní zásuvky či kancelářského kontejneru. Čistý a uklizený stůl navíc také symbolizuje nový začátek a otevírá dveře k nové inspiraci. Vyzkoušet můžete i Leffinqwellův-Bronštajnův psací stůl.

Náš Tip: U nevzhledných kabelů čouhajících z pracovní desky jsou elegantním řešením při jejich úschově zejména stolní průchodky, kterými snadno protáhnete kabely pracovní deskou až do zásuvky. 

4. Pohodlná židle s vysokým opěrákem

Při své práci za počítačem bysme dle Feng Shui neměli opomíjet pro správné proudění energií také silné zadní zázemí.

Nejideálnější volbou je proto pohodlná židle s vysokými opěrákem, který vytvoří nejen podporu ale i pocit ochrany. Nejlepší je mít za svými zády například také zeď nebo jakoukoliv jinou bariéru například vytvořenou z květin nebo kancelářské komody.






















































































5. Optimální světelné podmínky

Dalším aspektem je také dostatečný přísun přirozeného světla. Denní světlo totiž působí příznivě na náš zrak, náladu i koncentraci. Pokud využijeme i umělého světla dbejme zejména na jeho rozmanitost. Včetně stropního světla lze využít také lampičky na okně, na stole nebo stojací lampy v rohu místnosti.

Pro práci při umělém světle doporučujeme vyhnout se také tlumeným a barevným světelným tónům, které vybízejí spíše ke klidu a uvolnění. Pro práci je proto vhodnější spíše jasně bílé světlo, které naopak náš mozek povzbuzuje ke kreativitě.






























































6. Jaké volit dekorace a obrazy?

Jak již bylo zmíněno dříve, v pracovně je důležité na co se v daný moment koukáme. Při výběru doplňků proto volme jemné inspirující obrazy, předměty, které nás motivují a jsou v souladu s naší vizí a cílem. Nevhodnými jsou naopak předměty s ostrými hranami, které bychom měli držet co nejdál z našeho zorného úhlu. Doporučováno není v pracovně ani umístění svíček. Evokují totiž chaos, spalují Vaší energii a povzbuzují tlak.

Dle feng shui se také nedoporučují v domácí pracovně zejména pestré obrazy, fotografie nebo třeba i sbírka malých předmětů a figurek, které by nás mohli rozptylovat. Pozor si dávejte také na umístění kovového nábytku, který symbolizuje základní živel a to vodu. Kovový nábytek by měl být vždy umístěn v severní části pracovny. Energie se zde nepřebíjejí, ale doplňují a společně startují Vaši kariérní cestu. Do kanceláře je doporučováno umístit spíše předměty, které naši energii neruší a evokují klid. Může to být například akvárium či barevná výmalba ve světlých odstínech nebo třeba i věci z přírodních materiálů jako je vodní fontánka.

7. Rostliny - ANO! Nejlépe na okně.

Živé rostliny nám vnášejí do prostoru potřebnou pozitivní energii a fungují i jako estetický doplněk a čističky vzduchu. Víte přesně, kam je ale umístit, aby zadržovali Vaše čchi v prostoru? Nejlepším umístěním dle umění Feng Shui je na okenním parapetu nebo na podlaze, kde v maximální míře podporují naši soustředěnost a kreativitu. Nevhodným je pak překvapivě jejich umístění na pracovním stole, kde by naopak rostliny působily neklid.

Volejte zdarma
Po-Pá 7:00 - 17:00
logo

Vybavíme Vaši firmu do 24 hodin

B2B Partner s.r.o.
Plzeňská 3070
700 30 Ostrava - Zábřeh

 

B2B Partner na biano.cz

 

© 2010 - 2024 B2B Partner s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.
Profesionální e-shop na mírushopsys