/Novinky a inspirace/Užitečné rady/5 tipů: Jak vybrat skleník nebo pařeniště?

5 tipů: Jak vybrat skleník nebo pařeniště?

17. 7. 2024

Při výběru skleníku nebo pařeniště hraje roli vícero aspektů, které musíme brát před jejich koupí v potaz. Patří zde zejména rozhodnutí například o potřebném rozměru, materiálu konstrukci i výplně a zastřešení. V článku Vám představíme jejich výhody a nevýhody. 

Jakou zvolit velikost?

Prvním krokem je rozhodnutí o tom, jak velký prostor budete potřebovat. Pokud uvažujete o menším prostoru, do kterého umístíte pár okrasných rostlinek, bylinky či zeleninu menšího vzrůstu doporučujeme určitě kvalitní pařeniště. Pařeniště je vhodné také pro zahradníky - začátečníky. Vzhledem k estetické úpravě je vhodné také do okrasných zahrad. Poskytne Vám všechny funkce jako skleník a navíc s menšími náklady. Jeho nevýhodou oproti skleníku jsou ale mnohem menší rozměry.

Pokud jste naopak již zkušeným a nadšeným zahradníkem a potřebujete větší prostor, doporučujeme investovat do bytelného skleníku, který umožňuje vypěstovat pořádnou zásobu zeleniny a ovoce pro celou rodinu i rostliny vyššího vzrůstu.

Náš tip:Abyste měli dostatečnou zásobu zeleniny a ovoce například pro čtyřčlennou rodinu, doporučujeme zakoupit skleník o velikosti minimálně cca 8 m2. Na výšku by měl mít skleník pak alespoň cca 2 metry, abyste se v jeho prostoru nemuseli hrbit.

Jaký vybrat materiál konstrukce?

Aby Vám skleník či pařeniště vydrželi co nejdéle, je vhodné myslet také na materiál jejich konstrukce.

Mezi nejrozšířenější typ konstrukce patří hliníkové profily, které jsou vhodné pro většinu zahrad. Jsou lehké, ale zároveň velice pevné a snesou tedy i vyšší zatížení. Dalším typem je konstrukce z pozinkované oceli, která je velmi robustní a pevná, díky čemuž snese i zatížení větrem a sněhem. Volit můžete také konstrukci plastovou, která je lehká, ale bytelná.

Materiál výplně: Polykarbonát nebo sklo?

Pro dobrou propustnost světla se pak u skleníků a pařenišť využívají také materiály jako sklo či dutinkový polykarbonát, které zajišťují vysokou propustnost a chrání rostliny proti UV záření.

Sklo patřilo vždy mezi hojně využívané materiály. Jeho největší výhodou je velmi vysoká propustnost světla (cca 92 %). Mnohdy se ale stávalo, že skleněná okna poškodily první kroupy. Skleněné výplně jsou totiž více náchylnější k prasknutí či rozbití. Disponují také špatnou izolační vlastností. I z těchto důvodu se od skleněných výplní postupně upouští.

Volbou posledního desetiletí je tedy spíše dutinkový polykarbonát. Jeho největší výhodou je naopak jeho praktická nerozbitnost. Disponuje také velmi dobrou světelnou propustností (cca 80 %) s UV filtrem, díky čemuž nežloutne ani nekřehne. Skleníky a pařeniště z polykarbonátu udržují navíc jednou tolik tepla, co skleníky skleněné a při zatažené obloze se také rychleji zahřejí. Nejvhodnější je vybírat polykarbonát s tloušťkou cca 4-10 mm.

Náš tip:Pokud už tedy uvažujete o skleněné výplni doporučujeme volit raději speciální lité sklo o síle 4 mm, které vlivem lomu světla chrání rostliny proti UV záření a nemusíte jej dále stínit ani barvit.

Kam pařeniště či skleník umístit?

Pro umístění pařeniště nebo skleníku volte na zahradě zejména místo, které je nejen co největší část dne vystaveno slunci, ale zároveň je dobře chráněno před nárazovými větry. Většina dnešních skleníků ustojí vítr okolo 75 km/hod. Nejlepším místem je tak u zdi domu s jížní orientací. Výhodou tohoto umístění je také jeho blízkost při otevírání či zavírání oken skleníku. Nemusíte tak kvůli tomu běhat přes půl zahrady.

Jak je to ale se stavebním povolením? Pokud bude mít váš skleník méně než 40 m² a zároveň bude nižší než 5 m, nepotřebujete stavební povolení ani ohlášení. Skleník musí být zároveň umístěn v odstupové vzdálenosti nejméně 2 metry od hranice pozemku!

Náš tip: Pokud nechcete trávit čas v horkých či chladných dnech otevíráním a zavíráním oken můžete si ke skleníku dokoupit také automatický otvírač střešního okna, díky kterému ušetříte čas, jelikož se okno bude otevírat samo podle teploty uvnitř.

Z naší nabídky vybíráme:
















































































Tip na závěr:  Při výběru vhodného skleníku či pařeniště si dejte pozor zejména na pečlivé promyslení jejich rozměru, zda je zajištěno snadné otevírání oken i dobrá fixace po otevření. Důležitým aspektem je také možnost kotvení k zemi a řešení fixace.

Insert your text here

Volejte zdarma
Po-Pá 7:00 - 17:00
logo

Vybavíme Vaši firmu do 24 hodin

B2B Partner s.r.o.
Plzeňská 3070
700 30 Ostrava - Zábřeh

 

B2B Partner na biano.cz

 

© 2010 - 2025 B2B Partner s.r.o. - Všechna práva vyhrazena.
Profesionální e-shop na mírushopsys